Když na manželově tričku objevím novou skvrnu, hned vymýšlím jaká razítka se hodí na zamaskování (rozuměj – vylepšení) trička. Domácí razítkování je totiž jednoduchá a zábavná aktivita, u které se vyřádí jak děti, tak dospělí. Můžete si potisknout staré tričko, nákupní tašku nebo třeba ubrus. Razítka využijete i jako variaci pro domácí tvoření s dětmi, když jim pastelky a štětce už nestačí.
Ruční tisk zvládají bravurně už úplně malé děti, nejpřirozenějším razítkem jsou totiž dětské ruce umatlané od kaše, dušené mrkve, nebo od bláta. Kreativita s jakou zanechávají svoji stopu na všem v dosahu je obdivuhodná. Jen dospělí často nemívají pro tento tvůrčí počin pochopení 🙂
Kromě rukou a nohou ovšem může k tisknutí skvěle posloužit celá plejáda předmětu, které by vás v první chvíli asi vůbec nenapadly. Razítkovat se dá totiž skoro se vším. S úplným málem a trochou fantazie, tak můžete vykouzlit plno originálních výtvorů. A pokud jste hračičky jako já, razítkování se stane vaší oblíbenou kratochvílí.
noviny, barvy, štětce, houbičky na nádobí, hadříky, kelímek na vodu, paletu (například víčko od plastových krabiček), nůžky, řezák, lepidlo, tavnou pistoli, lepící pásku (plastovou, papírovou nebo oboustrannou), papíry, látky, nebo oblečení na potisk
(nepotřebujete nutně úplně všechno, na každý typ razítek se hodí jiné pomůcky a z vlastní zkušenosti vím, že se dá skoro všechno něčím kreativně nahradit 🙂 )
na papír se hodí tempery nebo akrylové barvy (2 vpravo)
na textil se hodí barvy na tisk na textil, akrylové barvy (6 vlevo)
Nejprve si připravte na stůl noviny, paletu, štětce, kelímek na vodu a houbičku rozstříhanou na menší kousky. Barva by měla mít správnou hustotu – ani moc řídká, ani moc hutná. Vyzkoušejte si vždy otisk nejdřív na zkušební vzorek. Natřené razítko by mělo pěkně přilnout celou plochou k podkladu. Při tisku na tričko zkuste barvu nanést nejdřív na látku ve švu (z rubu), uvidíte jak se na materiálu chová.
Barvu je lepší nanášet na razítka houbičkou než štětcem – ťupkejte, nenantírejte. Štetec se hodí na rozmíchávání barvy a nanášení barvy na houbičku.
Já v ukázkách používám jen červenou – pro zjednodušení, ale právě barvy a kombinace různých razítek do větších celků jsou základem pro podpoření kreativity a originální výsledky.
Tímto geniálně jednoduchým razítkem můžete tečkovat a vytvářet i různé složitější vzory. (Inspiraci můžete čerpat taky u tečkovaného umění Aboriginců – původních obyvatel Austrálie)
Špulky skvěle poslouží na kruhy a kroužky různých průměrů. Špulky můžete spojit i do větších celků. Když špulku zmáčknete, získáte srdíčko, nebo tvar listu.
Moje jednoznačně nejoblíbenější razítko :). Využijete je na velké kroužky nebo ovály. Úžasně vypadají srdce ze stlačených ruliček. Stlačit se však dají do všech možných tvarů. Když konce ruličky rozstříháte získáte originální „terče“.
Z houbičky na nádobí můžete vystříhat různé tvary. Výsledná razítka jsou měkká a poddajná.
Různé tvary knoflíků můžete přilepit na špunty, karton nebo třeba dřívko lepidlem, tavnou pistolí nebo jen lepící páskou (vytvořenou ruličkou – zvenku je lepící strana – funguje skvěle jako náhrada za oboustrannou lepící pásku). Použít se často dají obě strany knoflíku. Při tisku je dobré profouknout dírky, aby se vám nezalily barvou.
Špunty můžete buď použít jen jako další varianty koleček, tentokrát plná, nebo z nich vyřezat různé tvary a ty pak kombinovat.
Tak obyčejná věc jako karton skýtá plno možností jak ho zkroutit, nebo nastříhat a spojit k sobě v různých tvarech. Můžete ho buď k sobě lepit, nebo jen zagumičkovat.
Bublinková folie zanechává zajímavou strukturu vhodnou na větší plochy. Můžete ji připevnit gumičkou na ruličku, nebo jí obalit kousek kartonu a z rubu slepit lepící páskou. Obalená špulka od nití nebo rulička poslouží jako „váleček“.
Zajímavou strukturu vytvoříte gumičkami omotanými kolem kusu kartonu, nebo třeba dřívka. Provázky je třeba na podklad přilepit. Jako držátko z rubu poslouží lepící páska nebo kousek přilepeného kartonu. (viz. obrázek výše)
Doufám, že jste si razítkování užili 🙂
Dobrá zpráva je, že pokud vás razítkování chytne, můžete postupně objevovat složitější a promyšlenější způsoby ručního tisku. Experimentům se meze nekladou.
A já pro vás už chystám další Razítkovací pokračování – Jak si vytvořit ještě vychytanější razítka a jak využít šablony v kombinaci s razítky.
Další tipy na Recy tvoření z materiálů – co dům dá – najdete v mém e-booku zdarma
Recy triky s triky 3+1 podrobné návody jak vdechnout starým tričkům nový život
a přihazuju ještě návod na tvoření z lichých ponožek Lichožroutské tvoření s dětmi
Eliška